Prečo zachraňujeme príbehy?
A prečo by ste sa k nám mohli pridať?

Mimoriadne historické situácie vytvárajú mimoriadne príbehy. Využime túto príležitosť a pomôžme našim deťom objaviť príbehy svojej vlastnej rodiny alebo okolia, v ktorom žijú. Deťom, ich rodičom či prarodičom môže pomôcť, keď budú spoločne zdieľať svoje zážitky, skúsenosti a aj momentálne pocity.

 

Čo sa dá príbehmi naučiť?

Je mnoho odpovedí na túto otázku. Napríklad aj to, že odvaha a statočnosť sú často spájané so skromnosťou a s pokorou. Alebo to, že prežiť druhú polovicu 20. storočia v strednej Európe bolo pre mnohých neľahké. Ďalšou odpoveďou by určite bolo, že pamätníci pri rozprávaní svojho príbehu opätovne prežívajú to, čo sa stalo pred mnohými rokmi a zanechalo v ich spomienkach hlboké stopy.

Rovnako by sme dospeli k tomu, že naši rodičia a prarodičia majú svoje príbehy, o ktoré sa s nami radi podelia, len ich treba o to požiadať. A zároveň, že súčasnosť sa raz stane minulosťou, o ktorej  možno i my budeme raz rozprávať. Práve to, čo teraz prežívame, bude raz zaujímať mnoho ľudí. Predstavte si, že sa vás jedného dňa niekto opýta: „Ty si to skutočne zažil/a? Aké to bolo?“

 

Čo si na projekt pripraviť?

  • Založte si priestor, v ktorom sa vám bude dobre pracovať – zošit/blok/leporelo/priečinok v počítači.
  • Pripravte si prístroj, na ktorý budete natáčať – mobil/kameru, prípadne aj statív alebo svetlá.
  • Budete potrebovať aj počítač/notebook, kde si budete ukladať nahrávky a spracovávať ich.
  • Ak natáčate video, stiahnite si program na jeho editáciu – neskôr vám poradíme, aký program sa dá zadarmo využiť a ako v ňom pracovať.


Ako bude vyzerať výstup?

Je len na vašom rozhodnutí ako bude vyzerať konečný výstup. Závisí to od toho, koľko času, starostlivosti, záujmu a fantázie mu budete venovať. Môže to byť text, krátky film, podcast, rozhlasová relácia, výtvarné spracovanie ako napríklad komiks. Je to len a len na vás ☺️

<